blog hafciarski :)

Obserwatorzy

czwartek, 6 sierpnia 2015

Stephen King - Gzyms

Tytuł oryginalny: Ledge
Tytuł polski: Gzyms
Forma: Opowiadanie
Pierwsze wydanie: Penthouse (lipiec 1976)
Ostatnie wydanie: Nocna zmiana (1978)
Gatunki: Fikcja literacka, Horror, Fantastyka

Stan Norris kocha się w żonie bogacza Cressnera. Do wyboru ma kilka wyjść z tej trudnej sytuacji. Może przyjąć dużą łapówkę i odejść lub upierać się dalej i zgnić w pierdlu za posiadanie narkotyków. Jedną z opcji jest także przejście po gzymsie wieżowca, przeżyć, wziąć kasę i żonkę, albo zginąć, lub w przypadku odmowy iść do paki.

Mężczyzna postanawia poświęcić się dla ukochanej Marci i przejść po gzymsie mającym 13cm szerokości położonym 120 metrów nad ziemią.

Wielkim wyczynem i cudem udaje mu się obejść w ten sposób budynek i wrócić na balkon. W czasie tej długiej podróży rozmyśla nad sensem tego czynu, podejrzewa, że nawet jeśli uda mu się to zrobić, pewnie i tak go zabije.

Opowiadanie kończy się szczęśliwym powrotem na balkon, ale uzyskaniem złej wiadomości o śmierci Marci. Opętany złością przejmuje pistolet i w taki sam sposób zabawia się z biznesmenem. Przejście po gzymsie.

A jak skończyło się to igranie ze śmiercią?

4 komentarze:

 1. Wstyd się przyznać, ale nie znam twórczości Kinga - może dlatego, że horror nie jest moim ulubionym gatunkiem literackim. Może zacząć od tego opowiadania?

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam zamiar przeczytać :)

  Pozdrawiam i życzę miłego dnia :)
  Anru,

  OdpowiedzUsuń
 3. jakoś ten autor mnie nie kusi ;D

  OdpowiedzUsuń