blog hafciarski :)

Obserwatorzy

poniedziałek, 26 października 2015

Stephen King - Dola Jerusalem

Tytuł oryginalny: Jerusalem's Lot
Tytuł polski: Dola Jerusalem
Forma: Opowiadanie
Pierwsze wydanie: Penthouse magazine (1977)
Ostatnie wydanie: Nocna zmiana (1978)
Gatunki: Fikcja literacka, Horror, Fantastyka

Opowiadanie składa się z listów. Charles jest pisarzem, który wraz ze swoim służącym Calvinem wprowadzają się do domku należącego do jego rodziny. Wcześniej mieszkał w nim jego nieżyjący już kuzyn - Stephen.

Od kilku pokoleń, od kłótni między rodzinami, dom jest zły i nikomu się w nim nie powodziło. Zdarzały się wypadki i zaginięcia. W ścianach słychać dźwięki nieumarłych.

Po znalezionej mapce docierają do dawno opuszczonej Doli Jeruzalem. Widzą tam przedmioty nietknięte przez czas i wandali. Jednak nie to było najdziwniejsze. Kościół, do którego dotarli wychwalał glisty. Miało to związek z przodkiem Charlesa.

Podczas drugiej wyprawy zastają zbezczeszczony kościół, prawie cały, bo oprócz ambony, gdzie znajdowało się zarżnięte jagnię. W tych dziwnych okolicznościach Cal umiera, Charles zaś ucieka do domu. Postanawia umrzeć.

Stwierdzono u niego nawrót zapalenia opon mózgowych, których dostał po śmierci żony. Zwariował i to on zabił Calvina - swojego przyjaciela. A historię kończy prawdziwy przodek rodu.

2 komentarze: