blog hafciarski :)

Obserwatorzy

czwartek, 25 czerwca 2015

Stephen King - Ballada o celnym strzale (Szkieletowa Załoga)

Tytuł oryginalny: Ballad of the Flexible Bullet
Tytuł polski: Ballada o celnym strzale
Forma: Opowiadanie
Pierwsze wydanie: Twilight Zone; czerwiec 1981
Ostatnie wydanie: Szkieletowa załoga; 1985
Gatunki: Fikcja literacka, Powieść, Horror, Fantastyka

Podczas pięcioosobowej imprezy, redaktor Henry Wilson opowiada o tytułowej balladzie. O autorze powieści, który oszalał i popełnił samobójstwo. Powieści, której nie opublikowano, gdyż nie tylko pisarz popadł w obłęd, ale redaktor po pewnym czasie również, co prawie skończyło się targnięciem na swoje życie.

W powieści znajdujemy wzmiankę o radzie, który jak wiadomo został odkryty pod działaniem polskiej noblistki z dziedziny chemii.

Myśli Rega - pisarza - krążyły wokół Fornita, którego karmił, kładąc okruchy na maszynę do pisania, w której mieszkał. Korespondencja pisarza z redaktorem dotyczyła tylko tego tajemniczego stworzenia. W końcu Henry także dostrzega swojego Fornita, którego nazywa Bellis. Fornit Rega zwał się Rackne.

Otaczają ich przesądy. Unikali jak mogli np. elektryczności, wszechotaczającej i której nie da się tak po prostu wykluczyć ze swojego życia. Odczuwali złe prądy bijące z urządzeń, przedmiotów, kabli.

Henry Wilson popadając w alkoholizm i zaniedbując higienę osobistą postanawia wynieść się z miasta. Pijąc po drodze, urywa mu się film. Odzyskuje świadomość w momencie tonięcia jego auta w jeziorze.

Ostatni list do pisarza, tym razem pisany przez Fornisa, był ostatnim przed śmiercią Rega.
To on był tym celnym strzałem.
Raniąc domowników strzela sobie w głowę...

Jeśli jesteś podatny na wpływy innych osób, być może również staniesz się celnym strzałem... Nie dziś, może nie jutro, a może nigdy. A jeśli już nim jesteś?

2 komentarze: